Blog geri dön
A.TR Tahsisleri Başlıyor

Bu gönderiyi paylaş

A.TR Tahsisleri Başlıyor

Ülkemizde şu an için gov.tr, com.tr, org.tr gibi alan adlarına ek olarak, yakın bir zamanda “.tr” uzantılı (örneğin trabis.tr) alan adlarının tahsis edilmesi mümkün hale gelecektir. İnternet Alan Adları Yönetmeliği ve İnternet Alan Adları Tebliği temel alınarak hazırlanan “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi için Usul ve Esaslar metni, 25.08.2023 tarihinde yayınlanmıştır. Bu metin, tahsis sürecine çerçeve sağlamaktadır.

Bu doğrultuda, 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlayacak olan süreçte, mevcut alan adı sahiplerine “.tr” uzantılı alan adlarını alma önceliği verilecektir (Örneğin, trabis.gov.tr sahibine trabis.tr için öncelik tanınacaktır). Öncelik süreci tamamlandıktan sonra, diğer belgesiz uzantılar gibi “ilk gelen ilk alır” kuralı ile halihazırda tahsis edilen “.tr” uzantılı alan adları da tahsis edilecektir.

Önceliklendirme sırasında üç farklı kategoriye dayalı tahsis süreçleri yürütülecektir. Bu kategorilere ilişkin ayrıntılar şu şekildedir:

1. Kategori: Bu kategoride öncelik, Tebliğ’in 27. Maddesinde sıralanan “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarına verilecektir. 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanlar öncelikle değerlendirilecektir. Bu uzantılar için hiyerarşik sıralama göz önünde bulundurularak (“Alan adlarının aynı olması durumunda önce sıralanan uzantıya öncelik verilecektir.”), “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisi tamamlanacaktır. Kurum, sürecin tamamlandığını ilan ettikten sonra 2. Kategori kapsamındaki tahsis işlemlerine geçilecektir.

2. Kategori: 2. kategoride, 25.08.2023 tarihinden itibaren tahsisli olan “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumları, meslek kuruluşları, kamuya yararlı dernekler ve vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına öncelik verilecektir. Bu bağlamda, başvuruların kabul edileceği bir üç aylık süre öngörülmüştür (başvuruların yanı sıra belirtilen nitelikleri karşılayan belgeler de sunulacaktır). Ardından, bir sonraki iki aylık süreçte değerlendirme ve tahsis işlemleri gerçekleştirilecektir. Kurum, sürecin tamamlandığını ilan ettikten sonra 3. Kategori işlemlerine geçilecektir.

3. Kategori: 3. kategori, uzantı bazlı alan adı sahipliği önceliği uygulanacak kategoridir ve sırayla “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarına 25.08.2023 tarihinden itibaren tahsisli olanlara öncelik verilecektir (“Alan adlarının aynı olması durumunda önce sıralanan uzantıya öncelik verilecektir”). Bu kategori için dört aylık bir süre öngörülmüştür ve 2. Kategori süresinin bitiminden itibaren ilk üç ay içinde başvurular kabul edilecek, talepler toplanacak ve ardından bir sonraki bir aylık süreçte değerlendirme ve tahsis işlemleri gerçekleştirilecektir. Kurum, sürecin tamamlandığını duyuracaktır.

Tüm bu kategorilerin süreçlerinin tamamlanmasının ardından, “ilk gelen ilk alır” kuralı uygulanarak, “a.tr” yapısındaki alan adları mevcut tahsis edilen alan adları gibi tahsis edilecektir.

Kaynak : https://www.trabis.gov.tr/content/atr

Blog geri dön
metropol-card
ovaleks
mia-crema
fabulous-textile
toprak-turizm
ozmer-lojistik

100+ Mutlu Müşteri 🤩 daha fazlası için tıklayınız.

Website Tasarım bir OzdGroup şirketidir.

Alanında öncü bir çok ulusal marka bize güvendi, sıra sizde..

© 2004 Ozd Group Companies. Tüm hakları saklıdır.