Domain & Hosting

Kurumsal, modern ve profesyonel bir bakış açısı ile
internette var olmak için doğru yerdesiniz

Sitelerin kurulum aşamasında ise domain ve hosting’e ihtiyaç vardır.

Her sitenin domain’i ve içeriklerini sakladığı hosting’i vardır. Domain’ın açılımı “Alan Adı”, Hosting’in ise “Depolama”dır. Hosting site içerisinde yer alan verilerin, görsellerin, dokümanların veri merkezinde tutulmasıdır.

Domain Nedir?

websitetasarim.net adresindeki “websitetasarim” adresin alan adıdır. “.net” ise uzantısıdır. İnternette arama yapıldığında arama sonuçlarında çıkmanıza yardımcı olur. Domainin hosting üzerinde bağlantısı yapılması halinde site kurulu işlemlerine başlanabilir. Eğer domain adınıza kayıtlı değil ise ve kullanılmıyorsa adınıza kayıt ettirebilirsiniz.

Hosting Nedir ?

Web sitenizin tarayıcıda görünür hale gelebilmesi için en önemli aşama hosting’dir. Hosting’de hangi içerikler mevcutsa kullanıcılarda bu içerikleri görmektedir. Hosting, firmaların barındıracakları içeriklere göre değişiklik göstermektedir.

Hosting çalıştığınız firmanın size sağladığı bir hizmettir. Firma sitenize ait tüm dosyaları sürekli depolar ve yedekler. Bu depolama sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun içeriklerinizi kesintisiz bir şekilde herkesin görme imkânı olur.

Hosting seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Firma : Hizmet alacağınız hosting firmasını doğru seçmek, ileride problem yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Kaç yıldır hizmet veriyor? Kullanıcı memnuniyeti nasıldır? Güvenilir mi? bu gibi soruların cevapları için seçtiğiniz firmayı analiz etmeniz gerekiyor.
Web Alanı : Web sitenizin disk kapasitesi yani depolama alanı çok önemlidir.
Server (Sunucu) : Donanım ve performans açısından en kaliteli sunuculara sahip firmaları tercih ediniz.
Süreklilik Oranı (Uptime): Seçtiğiniz firmanın server’ların aktif çalışma süreleri yüksek olmalıdır. 7/24 kesintisiz hizmet vermesi gerekmektedir.
Bandwidth (Bant Genişliği) : Veri miktarı, aktarım hızı ve site trafiği için en önemli faktörlerden biridir.
Yedekleme : Dosya ve veri tabanlarınızın kaç günde bir yedekleneceğini dikkat ediniz. Özellikle e-ticaret sitelerinin her gün yedeklenmesi gerekir.
Kontrol Paneli : Seçtiğiniz firma kendi panelini kullanıyorsa mutlaka deneme sürümü isteyin. İlerde çok daha büyük problemler yaşamamak için. cPanel ya da Plesk gibi popüler kontrol panellerinden birini tercih edebilirsiniz.
Veri Tabanı (Database) : Seçtiğiniz pakette kaç adete kadar veritabanı kullanabileceğinizi öğreniniz.
Trafik (Aylık Transfer Oranı) : Web sitenizin aylık ortalama ziyaretçi sayısını belirleyin. Buna göre bir seçim yapınız.
SSL Sertifikası : Günümüzde birçok hosting firması varsayılan olarak klasik ssl hizmeti sağlamaktadır.
İşletim Sistemi : PHP ve MySQL kodlama diline sahip bir web siteniz var ise linux sunucu, Asp.net ve MsSQL kullanıyorsanız Windows sunucu tercih etmeniz gerekir. Sadece Html + Css kullanacaksanız her iki sunucudan birini seçebilirsiniz.
Hız : Sayfa ve içeriklerin hızlı yüklenmesi sitenizin sağlığı açısından en önemli konulardan biridir.
E-mail Hizmeti : Firmalar için bu hizmet çok önemlidir. Kurumsal mail hizmeti sunmaktayız detaylı bilgi için tıklayınız.
Erişilebilirlik : Seçtiğiniz firmadan erişilebilirlik garantisi almayı unutmayın. Bir sabah uyandığınızda sitenizin olmadığını görmek büyük hayâl kırıklığı yaşatabilir.
Kullanıcı Yorumları : Seçtiğiniz firmanın uzun yıllardır hizmet vermesi tek başına yeterli değildir. İnternette bir çok forum veya blog sitelerinde firmanız hakkındaki aklı selim yorumları okuyunuz. Sonuçta herkesi memnun etmek imkansızdır.
İnode Limiti (Dosya Kullanım Limiti): Hostinginizde bulunan herşey bu dosya limitine dahildir. Mailler, yazılar, görseller ve sayfalar gibi. Limitsiz hosting adı altında satılan paketlerin bir çoğu gerçekten sınırsız değildir buna çok dikkat ediniz.
Veri Merkezi (Datacenter) : Verilerin depolandığı, saklandığı, işlendiği ve dağıtıldığı yerlerdir.
Destek Hizmeti Kalitesi : Sorduğunuz sorulara cevap hızı, davranış yaklaşımları ve yardımcı olmalarına dikkat ediniz. Örneğin site taşıma işlemleri vs.
Veri Güvenliği : Yer sağlayıcı belgesi, Vergi levhası (numarası), İSO 27001 gibi belgelerinin olup olmadığına mutlaka bakmanız gerekmektedir.

Neden bizi seçmelisiniz ?

Web tasarım sektöründe 14 yıllık deneyimimizle kendi markamızın değerine değer katması amaçlayarak en iyi ve kaliteli hizmeti vermeye devam etmekteyiz.
Firmamız bir çok alanda profesyonel hizmet vermesine rağmen en çok çalışma yaptığı sektör adından sıkça bahsettirdiği kısımlardan biride Website Tasarımıdır. Müşterilerin taleplerine hakim, titiz, özenli, benimseyerek çalışan ekibimiz bulunmakta ve tüm sektörlerdeki müşterilerimiz için marka değerleri ve istekleri doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Firmamız müşterileriyle açık, saygılı, kendinden emin ve iyi bir dinleyici olmayı her zaman ilke edindi ve müşteri memnuniyetine her zaman önem vermektedir.

Yaptığımız çalışmalarda veri güvenliğine dikkat edip kesintisiz ve güvenli hizmet için gereken tüm tedbir ve önlemleri alanında uzman ekibimiz tarafından dikkatle alınmaktadır.

Pozitif ve dinamik çalışma arkadaşlarımızla Website Tasarımı ile ilgili tüm yeni trendleri, iş yapış biçimlerini takip eden çaresizliğe kapılmayan, sürekli yeni çözümler ve arayışında olan, başarısız olduğunda pes etmeyen, araştırmacı ve sürekli olaylara pozitif bir bakış açısıyla yaklaşan yenilikçi bir ekiple adımızdan sıkça söz ettirmeye devam edeceğiz.

Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda analizler yaparak maliyeti optimize ediyor ve uygun fiyatlı çözümler üretiyoruz.

domain hosting


Projelerimiz

v.b. gibi bir çok profesyonel
projeyi hayata geçirmenin
mutluluğunu yaşıyoruz.
..

metropol-card
ovaleks
mia-crema
fabulous-textile
toprak-turizm
ozmer-lojistik

100+ Mutlu Müşteri 🤩 daha fazlası için tıklayınız.

Website Tasarım bir OzdGroup şirketidir.

Alanında öncü bir çok ulusal marka bize güvendi, sıra sizde..

© 2004 Ozd Group Companies. Tüm hakları saklıdır.