Blog geri dön
İphone Dns Nasıl Değiştirilir?

Bu gönderiyi paylaş

İphone Dns Nasıl Değiştirilir? (Resimli Anlatım)

Bu yazımızda Iphone cihazlarınızda dns nasıl değiştirebilirsiniz bunu anlatacağız. Öncelikle Dns nedir? bunu açıklayacağız.

Lütfen tüm adımları eksiksiz bir şekilde uygulayınız. Bir wi-fi ağına bağlı olmanız gerekmektedir.

DNS(Domain Name System) Nedir?

DNS, insan tarafından okunabilen alan adlarını IP adresleriyle eşleştiren hiyerarşik bir adlandırma sistemidir. Başka bir deyişle, web tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda, DNS bu adı erişmek istediğiniz web sitesini barındıran sunucunun IP adresine çevirir. Bu işleme DNS çözümlemesi denir. Alan Adı Sistemi (DNS) internet altyapısının önemli bir bileşenidir. Web’de gezinmemizi, e-posta gönderip almamızı ve diğer internet tabanlı etkinlikleri gerçekleştirmemizi sağlar.

DNS Nasıl Çalışır?

Web tarayıcınıza “websitetasarim.net” gibi bir URL yazdığınızda, bilgisayarınız bu alan adıyla ilişkili IP adresini aramak için bir DNS çözümleyicisine (özyinelemeli DNS sunucusu olarak da bilinir) istek gönderir. Çözümleyici daha sonra bu alan adı için yetkili DNS sunucusuna bir istek gönderir ve sunucu da bu alan adıyla ilişkili IP adresiyle yanıt verir. Çözümleyici daha sonra IP adresini belirli bir süre için önbelleğe alır, böylece söz konusu alan adına yönelik sonraki istekler daha hızlı bir şekilde çözümlenebilir.

DNS Neden Önemlidir?

DNS olmasaydı, kullanıcılar web sitelerine erişmek için IP adreslerini hatırlamak ve doğrudan tarayıcılarına girmek zorunda kalacaklardı. IP adresleri hatırlanması zor uzun sayı dizileri olduğundan, bu zahmetli ve hataya açık bir süreç olurdu. DNS, kullanıcıların hatırlaması ve yazması çok daha kolay olan insan tarafından okunabilir alan adlarını kullanarak web sitelerine erişmeleri için bir yol sağlar.
DNS aynı zamanda internetin güvenliği ve istikrarı için de önemlidir. Bir saldırganın kullanıcıları kötü niyetli bir web sitesine yönlendirmek için DNS çözümleyicisinin önbelleğine yanlış bilgi eklediği bir saldırı türü olan DNS önbellek zehirlenmesi gibi siber saldırıların önlenmesine yardımcı olur. DNSSEC (DNS Güvenlik Uzantıları), DNS kayıtlarını dijital olarak imzalamak ve doğrulamak için bir yol sağlayarak DNS’ye ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir protokoldür.

İphone Dns Nasıl Değiştirilir?
İphone Dns Nasıl Değiştirilir?
İphone Dns Nasıl Değiştirilir?

İlk önce “Ayarlar” giriş yapıyoruz.
Daha sonra açılan sayfadan “Wi-Fi” alanına giriş yapıyoruz.
Daha sonra açılan sayfada bağlı olduğunuz ağın yanında bulunan daire içerisinde ki “i” harfine basmamız gerekiyor.

İphone Dns Nasıl Değiştirilir?
İphone Dns Nasıl Değiştirilir?

Daha sonra açılan sayfadan DNS altındaki “DNS’i Ayarla” alanına giriş yapıyoruz. Varsayılan olarak “otomatik” şeklindedir.

Daha sonra açılan sayfadan bir (1) numaralı alandan “Elle” seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra “Sunucu Ekle” dedikten sonra önce iki (2) numaralı alana “8.8.8.8” yazıyoruz.

Daha sonra tekrar “Sunucu Ekle” dedikten sonra üç (3) numaralı alana “8.8.4.4” yazıyoruz.

Daha sonra dört (4) numaralı alandan “Kaydet” dedikten sonra işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Gün içerisinde farklı ağlara bağlanıyorsanız eğer bu işlemleri her bir Wi-Fi ağı için tekrar yapmanız gerekmektedir. Bir kez yapmanız yeterlidir, bağlı olduğunuz Wi-Fi ağları için. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının şifresi ve kurulumu yeniden yapıldı ise bu işlemleri tekrar yapmanız gerekmektedir.

DNS değiştirme işlemi ülkemizde ağırlıklı olarak BTK ve mahkemeler tarafından engellenen sitelere giriş yapmak için kullanılmaktadır.

Ücretsiz Güvenilir DNS Adresleri

Google Dns (8.8.8.8 – 8.8.4.4)
Cloudflare (1.1.1.1 – 1.0.0.1)
Open Dns (208.67.222.222 – 208.67.220.220)
Adguard Public Dns (94.140.14.14 – 94.140.15.15)

Diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayınız.

Blog geri dön
metropol-card
ovaleks
mia-crema
fabulous-textile
toprak-turizm
ozmer-lojistik

100+ Mutlu Müşteri 🤩 daha fazlası için tıklayınız.

Website Tasarım bir OzdGroup şirketidir.

Alanında öncü bir çok ulusal marka bize güvendi, sıra sizde..

© 2004 Ozd Group Companies. Tüm hakları saklıdır.